کولر گازی و اسپلیت

راهنمای خرید کولر گازی و اسپلیت 

کولرهای گازی که در انگلیسی به آن سیستم‌ تهویه مطبوع یا Air Conditioners گفته می‌شود، نقش مهمی در تهویه هوا و تنظیم حرارت در محیط‌های بسته مثل اتاق دارند. اگر می‌خواهید کولر گازی و اسپلیت خریداری کنید، می‌توانید در این مقاله اطلاعات خوبی را درباره این دستگاه‌ها، انواع آن‌ها و نکاتی که باید هنگام خرید در نظر بگیرید پیدا کنید.

کولر گازی چیست و چه انواعی دارد؟

کولر گازی دستگاهی مکانیکی است که برای تنظیم دما، رطوبت و کیفیت هوای داخل ساختمان طراحی شده است. کارکرد اصلی آن ازبین بردن گرمای یک فضای بسته است که سبب خنک‌تر شدن فضا کمک می‌شود. این نوع کولر برخلاف کولر آبی از گاز استفاده می‌کند و به وسیله گردش گاز، گرمای هوا را گرفته و به فضای بیرون منتقل می‌سازد.

در اینجا انواع کولر گازی را معرفی می‌کنیم.

کولر گازی پنجره‌ای (Window Air Conditioner)

این دستگاه‌ها تنها یک تکه هستند که معمولاً در یک پنجره یا یک قسمت مخصوص طراحی‌شده در دیوار نصب می‌شوند. آن‌ها جمع‌و‌جور و مقرون‌به‌صرفه هستند و برای خنک‌کردن فضاهای کوچک مناسب می‌باشند.

کولر گازی پنجره ای در اتاق خواب

کولر گازی اسپلیت (Split Air Conditioner)

کولر گازی اسپلیت از دو واحد اصلی تشکیل شده است؛ یونیت داخلی و واحد خارجی. یونیت داخلی در داخل اتاق نصب می‌شود، اما یونیت خارجی که حاوی کمپرسور و کویل کندانسور است در خارج نصب می‌شود. این کولر گازی عملکرد منعطف‌تری و متنوع‌تری دارد و صدای بسیار کمی هم تولید می‌کند.

کولر گازی اسپلیت

همان‌طور که دیدید، کولر گازی و اسپیلت در حقیقت یک کارکرد دارد و اسپلیت یکی از انواع کولر گازی است.

برای نصب انواع کولر گازی و اسپلیت در تهران توسط تاسیساتی شو و دریافت شماره نصاب بر روی نصب کولر گازی-اسپلیت کلیک نمایید.

 کولرگازی مرکزی (Central Air Conditioning System)

این دستگاه‌ها برای خنک‌کردن کل یک خانه یا ساختمان طراحی شده‌اند. آن‌ها از یک واحد مرکزی هستندکه هوای خنک را از طریق سیستم مجاری به بخش‌های مختلف ساختمان توزیع می‌کند.

کولر گازی مینی اسپلیت بدون داکت (Ductless Mini-Split Air Conditioner)

این کولرها شبیه اسپلیت هستند، اما برای توزیع هوا نیازی به کانال‌کشی ندارند.

کولر گازی پرتابل (Portable Air Conditioner)

این دستگاه‌ها تنها از یک قطعه تشکیل شده‌اند و می‌توان آنها را از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کرد.

کولر گازی پرتابل مناسب فضای سالن سایر انواع کولر گازی شامل کولرگازی‌های هوشمند، ایستاده و هیبریدی می‌باشد.

تفاوت کولر گازی و اسپلیت چیست؟

همان‌طور که در قسمت قبلی گفتیم، اسپلیت نوعی کولر گازی است. کولر گازی و اسپلیت هر دو برای خنک کردن هوا از گاز استفاده می‌کنند.

هنگام خرید کولر گازی و اسپلیت به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکات مهمی که هنگام خرید کولر گازی باید در نظر بگیرید شامل موارد زیر هستند:

ظرفیت (BTU)

British Thermal Units یا BTU یک واحد برای اندازه‌گیری ظرفیت کولر گازی و اسپلیت است. عددهای بالاتر BTU برای فضاهای بزرگ‌تر مناسب است. لازم است با کمک فروشنده کولر گازی و اسپلیت، BTU مناسب را برای فضای خود مشخص کرده و بر‌اساس آن کولر گازی و اسپلیت را انتخاب کنید.

بهره‌وری انرژی (EER/SEER)

 با کمک فروشنده؛ نسبت بهره‌وری انرژی (EER) یا نسبت بهره‌وری انرژی فصلی (SEER) را در دستگاه بررسی کنید. مقادیر بالاتر نشان‌دهنده بهره‌وری بهتر انرژی و امکان صرفه‌جویی در هزینه است.

نوع فیلتر هوا

نوع فیلتر هوای مورد استفاده دستگاه را در نظر بگیرید. فیلترهای باکیفیت، با به دام انداختن گرد و غبار، مواد حساسیت‌زا و آلاینده‌ها، کیفیت هوا را بهتر می‌کنند.

سطح نویز

سطح نویز یا صدای ایجاد شده توسط دستگاه را که بر حسب دسی‌بل (dB) مشخص می‌شود، بررسی کنید. کولر گازی و اسپلیت ساکت‌تر برای اتاق خواب یا فضاهای آرام مناسب‌تر هستند.

امکانات اضافی

به‌دنبال امکانات اضافی مانند ترموستات‌های قابل برنامه‌ریزی، کنترل از راه دور، حالت خواب و حالت‌های صرفه‌جویی در انرژی باشید.

شهرت برند و گارانتی

 برندهای معتبر کولر گازی و اسپلیت از نظر کیفیت بهتر هستند. آنها معولا گارانتی بهتری را هم ارائه می‌دهند.

برای تعمیر انواع کولر گازی و اسپلیت در تهران توسط تاسیساتی شو و دریافت شماره نصاب بر روی تعمیر کولر گازی-اسپلیت کلیک نمایید.

سخن آخر

برای خرید کولر گازی و اسپلیت لازم است ابتدا نوع کولر مناسب با نیازهای خود را مشخص کرده و سپس با در نظر گرفتن موارد ذکر‌شده در این مقاله، مناسب‌ترین آن‌ها را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

تماس با ما